2017 model Lakers / 1

Yusuf Yücel

13950461_1670060833320110_1511992580_o
// 2017 model Lakers’ı ele alacağım yazı dizimin ilk yazısı ile karşınızdayım //

Los Angeles Lakers’ın ülkemizdeki NBA takipçileri tarafından sıkı takipe alınan bir takım olması “Show Time” ile başlayan ve Kobe Bryant’ın basketbol sahnesine çıkmasıyla beraber devam eden bir süreç oldu. Her ne kadar bizim kuşağın Celtics’le beraber iki altın takımından birisi olsa da son sezonlarda geldiğimiz nokta 17-65’lik sezon derecesi ile Batı Konferansı 15.’liği eski günlerden bir hayli uzak bir görüntü veriyor. Bu sezon Lakers’da sezonun bu denli kötü geçmesinden de önemli bir olay varsa, o da Kobe Bryant’ın basketbola veda etmesi oldu. NBA’i yıllardır takip eden ve özellikle Lakers’a gönül verip gecenin bir yarısı onun maçlarını izleyip ertesi gün okula, işe uykusuz giden bir nesil için duygu dolu bir sezon geride kaldı. Kobe Bryant’ın vedası üzerine hem ulusal basında hem de uluslararası basında birçok şey yazılıp çizildi. Black Mamba üzerine benim de söyleyecek o kadar çok sözüm var ki bu konuya girerek asıl konumuz olan 2017 model Lakers ‘dan  sapmak istemiyorum.

Magic Johnson’dan bu yana Lakers, zirve umudunu draftlardan ziyade Hollywood şehrinin büyüsüne kapılacak  olan yıldızlara bağladı. Bu süre zarfında Los Angeles ekibi her zaman zirveye oynayan bir takım oldu. Tarihinde 31 final 17 şampiyonluğa sahip Los Angeles Lakers, gelinen noktada Kevin Durant’ten randevu dahi alamıyorsa sorun Mozgov’a verilen para ile açıklanamayacak kadar büyük bir önem arz ediyor olmalı. Realist olmaktan uzak bir Lakers taraftarıysanız Free Agency döneminin açılması ile Kevin Durant ve Hassan Whitside’ın sırtına sarı formayı geçirmeyi hayal etmiş olabilirsiniz ama her iki oyuncu da Lakers yönetimine randevu dahi vermedi (Clippers KD’nin gitmek üzere olduğu üç takımdan biriyken, Lakers’ın randevu alamaması)

Elimizde ise 4 yıl için 64 Milyon $’lık kontratı kapan Rus pivot Timofey Mozgov var. Yine Free Agency döneminin ilk saatlerinde Clarkson’u 4 yıllık kontratla takımda tutmayı başardık. Elbette Clarkson ile  Mozgov’u bir tutmuyorum. Clarkson’un geçen sezonu 15.5 sayı 2.4 asist ortalama yakalamasının yanı sıra takıma kenardan getirdiği enerji ile yeni Cap durumları göz önüne alındığında  bu kontratı hakettiğini düşünüyorum. Gelenlerin ve giden oyuncuları liste şeklinde verip, sonra da ayrıntıları ele alalım ;

Gelenler: Luol Deng, Timofey Mozgov, Jose Calderon
Gidenler: Roy Hibbert, Brandon Bass

Öncelikle Lakers’a yeni katılan isimlerden Luol Deng ve Timofey Mozgov’u yakın mercek altına alıyoruz. Elbette bu sezonun Lakers adına en önemli transferi elbette Luke Walton ama onu daha ayrıntılı inceleyebilmek için  sona bırakıyoruz.

Luol Deng

Güney Sudan asıllı  Britanyalı 31 yaşındaki kısa forvet geçen sezonu Miami’de 12.3 sayı ortalaması ile tamamladı. Elbette kariyerinin Chicago yıllarındaki skorer Luol Deng değil ama kritik maçlarda ve sezon genelinde  ortaya koyduğu hem hücum hem de savunma performansı göz doldurdu.

Chicago Bulls’un kendisine teklif ettiği kontratı az bulup hemen hemen aynı ücrete Miami yolunu tutarken aslında aklında kısa bir kontrat yaparak 2016 yılında  serbest kalmak vardı. Böylece artan Cap ile çok daha iyi uzun kontrata sahip olmayı planlayan Deng’in hesapları tutmuşa benziyor. Britanyalı kısa forvet 4 yıl 72 M$’lık kontratı kaptı. Lakers açısından bakıldığında boşta olan oyuncular ve Cap durumu düşünüldüğünde eli mahkum yapılan hamlenin çok da yanlış olmadığını düşünüyorum.


Luol Deng’in Miami formasıyla eski takımına karşı uçuşa kalkışı ↑

Timofey Mozgov

Timofey Pavloviç Mozgov, Rus pivot artan Cap ile beraber aldığı kontrat ile herhalde Mike Conley ile adından en çok söz ettiren isim oldu. Geride bıraktığımız sezonu 6.3 sayı 4.4 asist ortalaması ile kapatan Mozgov’un aldığı 4 sezon için 64 M$’lık kontrat için bir kılıf uydurma konusunda zorlanıyorum. Drummond’ın ve Whiteside’ın takımlarında kalmaya karar vermesi ile sırf devrilen bir uzun olduğu için Mozgov’un böyle bir kontratı kapıyor olması, önümüzdeki sezonlarda yapılacak çılgın kontratların için bizlere de aynı zamanda bir ipucu oluyor.

Mozgov’u bu kadar yerden yere vurduktan sonra biraz da onun takıma katkı yapabileceği noktaları ve oyun karakterini ele alalım :

» Hücüm ribaundları konusunda iyi bir tehdit oluşturuyor.
» Savunma yönü eğer erken faul problemini girmezse pota altında azımsanmayacak bir tehlike anlamına geliyor.
» Cleveland’da oyun ritmini bozsa da oyunu nispeten daha yavaş oynayan Lakers için aynı oranda bir olumsuz etki yaratmaz.

Yukarıda Mozgov’un her ne kadar bazı yeteneklerinde sıralamış da olsam en önemli yeteneği olarak pazarlık yeteneğini görüyorum. Aksi taktirde 4 yıl için 64 M$’lık kontrata herhangi bir mantıklı açıklama getiremiyorum.

13681915_1666630360329824_1773263597_o
Pota altında yıllar içinde geldiğimiz son nokta ↑

// 2017 model Lakers’ı ele aldığım yazı dizimin Luke Walton’u ele alacağım ikinci yazısı önümüzdeki günlerde  sizlerle, takipte kalın filelipota.com //

Bunlar da ilginizi çekebilir: