2017 model Lakers / 2

Yusuf Yücel


// 2017 model Lakers’ı ele alacağım yazı dizimin ikinci yazısı ile karşınızdayım. Yazı dizimin bu kısmında Luke Walton’un Lakers’da yapabileceklerini ele alıyor olacağım //

Luke Walton

Geldik yazı dizimin benim de yazmayı iple çektiğim bölümüne : Luke Walton
Walton önümüzdeki sezon kariyerine baş antrenör olarak devam edeceğini açıkladığında ben de sizler gibi “Acaba” dedim.  Tam da beklediğimiz gibi oldu ve Luke Walton ait olduğu yere Lakers Bench’ine geri döndü. Bench dedim çünkü Luke 9 sezon basketbolcu olarak formasını giydiği Lakers’da, maçların yalnızca yüzde %15’ine ilk beş çıkabildi.

13931442_1669663943359799_1659137948_o

Luke Walton denildiğinde tabiki de ilk akla gelen babası Bill Walton oluyor. Baba Walton çok ünlü bir NBA oyuncusu; Hall of Fame üyesi Bill Walton. 1 normal sezon, 1 final MVP ve 2 All Star ödüllü gibi harika bir kariyer ile Walton soyadına özel bir anlam yüklüyor. Peki Luke’a Bill Walton’un oğlu olmak bir avantaj mı getirdi yoksa dezavantaj mı ? Bu sorunun kesin bir cevabı olduğunu düşünmüyorum. Bill Walton’un  oğlu olarak dünyaya geldiği için, hiçbir zaman para problemi olmadı ve çok rahat bir hayat yaşadı. Oyunculuk kariyerinde ise kariyer sezonu olarak geçirdiği 2006-07 sezonunda kaptığı  6 seneliğine 30 M$’lık kontrat ile uzun yıllar bir Laker oldu. Oyunculuk kariyeri boyuncu hep eleştiri oklarının hedefi olan Luke, birçok yazar tarafından babasının ekmeğini yemekle suçlandı. Oyun stilinin asla göz ardı edilemeyecek bir yönü varsa o da saha görüşü diyebilirim ama Luke hiçbir  zaman parmakla gösterilen bir oyuncu olmadı.

 

33 yaşında basketbolu bırakıp koçluğa soyundu. Aslında parkede pek de bekleneni veremeyen oğul Walton, kariyerine bir koç olarak devam edeceğinin ilk sinyallerini 2011’de verdi. Diğer basketbolcular 2011 Lokavt sırasında başka takımların yolunu tutarken ya da sürecin bitmesini beklerken o Memphis Üniversitesi’nde koçluğa başladı. 2012’de Cleveland’a takaslandıktan sonra 2013’te aktif basketbol kariyerini sonlandırdı. 2013- 2014 sezonunu D-League takımlarından Los Angeles D-Fenders’in başında geçirdikten sonra iki sezon Golden State Warriors’un yardımcı koçluğunu yaptı. Ardından takımın başına baş antrenör olarak dönen 8. Laker oldu.

Sezon başında Steve Kerr’in yokluğunda sezona 24-0’luk derece ile başlayan Luke, bize göre gönüllerde az bir şeyle de olsa en iyi başlangıç derecesini aldı.  Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki artık Bench’te bir “Ezik beyaz” izlemiyoruz.

Steve Kerr’in yokluğunda yakaladığı 24-0’luk derece veya GSW kariyeri sizi yanıltmasın. Kimse Luke’dan bir mucize beklemiyor. Henüz 2 yıl önce Lakers’ın D-League takımının başında olan Walton’u uzun boylu bir görev bekliyor. Walton’un yakaladığı 39-4’lük derece ve en iyi başlangıç performansında takımın başında olması maalesef bize yeterli bir başarı referansı olamıyor. Bunun en önemli nedeni sizin de kabul edeceğiniz gibi malzemenin kalitesinden kaynaklanıyor. Los Angeles Lakers geçtiğimiz günlerde ESPN tarafından yapılan analizde Batı Konferansı’nın en kötü takımı seçildi. Geçtiğimiz sezonu 17 galibiyetle tamamlayan Los Angeles ekibinin sezonu 25 galibiyet civarında tamamlaması bekleniyor. Zaten Walton’dan beklentimiz de ilk sezon için genç çekirdeği geliştirmesi olucak.

Bu uzun soluklu yapılanma sürecinde takım yönetiminin ve koçun birbirine olan güveni büyük ifade ediyor. Lakers, Walton’dan o kadar emindi ki antrenör arayışında tek görüştüğü isim oldu. ESPN’den Ramona Shelbuine’nin verdiği bilgiye göre California’da bir perşembe gecesi yapılan görüşmenin ardından Lakers yönetimi geri kalan tüm görüşmeleri iptal etti ve Luke’a 5 yıllık bir kontrat sundu.

Luke, 4 yılı garantili 5 yıllık bir kontratla Lakers’ın bu zorlu yapılanma sürecinde çok zor bir sınav verecek.Her zaman mütevazi bir oyuncu kariyerine sahip oluşu, oyun görüşü konusundaki yeteneği ve sürdüğü düzenli hayatı ile Lakers için umut veriyor. Hem koçluk kariyerini hem de oyunculuk kariyerini göz önüne aldığımda sıkı bir Lakers takipçisi olarak Luke Walton’ın doğru bir tercih olduğunu düşünüyorum.

Walton Los Angeles organizasyonun kültürünü ve yapısını yakından tanıyor. -Yani biz onu o da bizi gayet iyi tanıyor- O Lakers’ı, Lakers da onu istedi. Ellerinde hayallerinin işi var ve bunu nasıl değerlendirceğini hep beraber göreceğiz.

Bunlar da ilginizi çekebilir: