EuroLeague Women Final-Four 2017: Devran Dönüyor Mu?

Fileli Pota

 

14 Nisan’daki EuroLeague Women Final Four’u için görüşlerimi paylaştım.

Dynamo Kursk: Ekaterinburg hegomanyası altındaki kadın basketboluna yeni bir düzen getirme peşinde Dynamo Kursk. Bundan yıllar önce Spartak Vidnoje bu düzenin yaratıcısıydı, şimdi onun tahtına göz koyma ihtimalini hissediyoruz. Daha bu sezon bitmeden önümüzdeki sezon bombaları, elit coach ve kara panterleri Nneka Ogwumike. Yani bu sezon dönüm noktası bence onlar adına. Bu sene şampiyonluk gelirse (final %90), gelmesi konuşulan iki süperstarla acayip bi seviyeye gelip Ekaterinburg’a sonunda ciddi bir rakip haline gelecek ve hatta Ekat’ı düşürecek. Yani açık konuşayım, bu sene şampiyonluk gelirse seriye bağlama şansları var. Bu sene sezonun en pürüzsüz ve dalgasız basketbolunu oynayan takım. Bence en iyi takım şu an. F4’teki 2 takımı 2’şer defa yendiler. Prince’ı dönüşüm haline getirdiler. Belli bi format yarattı Mondelo. Yenilgisizler. Ekaterinburg’u yenme tecrübesine sahipler. 2 tane aslan gibi oyun kurucuları var, dediğim gibi döngüyü ayarlıyorlar. Prince 2’ye geçip şutunu ön plana çıkarıyor. McCoughtry bence 12/13 Fener sezonundan daha iyi bir durumda. Daha aç ve şampiyon olmak zorunda olduğunu, üstündeki kötü talihi bozmak zorunda olduğunu biliyor. Nneka WNBA’nin en iyi uzunu olarak geldi. Tamamlayıcı ve poz. bilgisi yüksek Ciak var. Kenardan Vadeeva gibi kesin elit Avrupalı olacak gözüyle baktığımız topçu geliyor. Rotasyon dar ama dar rotasyon günlük performanslara dayalı maçlarda işe yarar. En önemlisi roller kısa zamanda oturdu. Deplasmanda olacaklar. Kursk bu eşiği geçerse bence yeni bir dönemi başlatır, öncüleri olduğu.

USK Prague: 2 sene önceki peri masalını unutan var mı? Prague artık bi kültür oldu. F4 takımı oldu. Bu önemli bir şey böylesine kapalı bir takım için. Palau-Petrovic-Vaughn ekseninde yıllardır takım. Katı basketbola dayalı. Çek Ligi Türkiye 2. liginde kötü, onun avantajını da kullanıyorlar. Ama bu sene Prague’ı hiç beğenemedim. Yani son maçta Zahui olsa muhtemelen eleneceklerdi. Oyuncu standartlarında düşüşe bağlı oyunda kopukluk var. En az şans verilen takım. Kursk’u elemesi bile sürpriz. Hejkova olmasa kesin eleyemezler derim ama Hejkova gene bir şeyler çevirir ayak üstü, allak bullak eder finale çıkarır belli olmaz. Ama %80 Kursk, %20 şans onlara fikrim.

 

 

UMMC Ekaterinburg: Avrupa’nın WNBA’si. Her sezonun favorisi. Para babaları. Lobiyle evlerine aldılar gene F4’ü. Gene normal sezonu sessiz sedasız, hiç ışık vermeden bitirdiler. Yetecek kadar oynadılar. Meesseman’ı Sancho’nun önüne koydular ama F4’de ters yaparlar muhtemelen. Ekaterinburg’un kısaları bozuk bu sene. Nolan zaten ömür boyu bozuk sanki. Kastım Toliver. Toliver’ı WNBA şampiyonluğundan beri hiç konsantre göremedim. Rotasyon hastası coach için Toliver’ı aktif etmek can suyu. Lange bi tribe giriyor, maçın başında bütün oyuncuları sokuyor. Ne saçma iş. Ama bu sene Griner’a dayamışlar sırtlarını. Onun üzerinden dönüyor her şey. Bakalım, Kursk devrim’inin önünü mü açacaklar yoksa el mi atacaklar. Ekaterinburg için işler şöyle; kazanamazsan piyasaya dal. Kazanırsak ölü taklidi. Fenerbahçe karşısında bence bundan 1 ay önce şanslar eşitti. Şu anda %60-%40. Ekat.

Fenerbahçe: Bir garip dönem yaşadı Fener. Parker geldi, coach gitti. Yeni coach geldi. Takım 2 kupayı da kaybetti. Lig ve ELW kaldı. Ligde ev sahibi avantajını kaybetti. Avenida’yı sırf oyuncu kalitesi farkıyla geçti. Yani bütçenin hakkını vermedi. Oyuncu grubu kalitesinin hakkını vermedi. Kadro planlamasında hata yapıldı. Parker hamlesiyle 4 uzun oldu, acaba yanlış yıldız mı aldık şüphesi bıraktı. 4 yabancı uzun da öyle iş ki. Hepsi de ilk 5 topçusu. Bulamaç oldu. Parker 3’e devşirildi. Fırat hoca kendi felsefesini anında yansıttı ve tempo yapan bi takım izlettirdi. Hücumda kopukluk çözülüyor ama geri dönemiyor. Geri döndüğünde pozisyonlar kayboluyor. Bu takımla bu işleyiş zor. En azından görsel zevki var fakat Ekaterinburg karşısında bu tempo, muhtemelen çuvallar. Bu Ekaterinburg’un istediği gibi oynamak anlamına gelebilir. Ama takımın alışılmışın dışında bir şey denemesi de normaldir, özel maç. Fenerbahçe bence eleyebileceği bir seriyi kaybetti kendi içinde. Buradan sonra elerse de coach’un özel başarısı olur. Oyuncu standartı yüksek ama onları duygusal ve oyun içi uyumsal yönden bağlayan bir organizasyon tutturulamadı bir türlü sezon başından beri. Yarın EuroLeague Final-Four’u ve sezonun bitmesine 1 aydan az var. Kolay gelsin.

 

 

Final Four Tahminim: Final – Dynamo Kursk – UMMC Ekaterinburg, Şampiyon Dynamo Kursk, MVP Nneka Ogwumike.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir: