Hall of Fame konuşmam | Yao Ming

Orçun Dinç

ap_16252745624175

9 Eylül 2016’daki Hall of Fame konuşmam aşağıdadır. Dikkatlice dinlersen, ne zaman yazdığımı anlayabilirsin.

 

Bay John Doleva, Hall of Fame icra komitesi, bayanlar ve baylar. Herkese iyi akşamlar.

 

Bu gece ilk konuşmacının ben olduğumu duyunca, birilerinin hata yaptığını düşündüm. İlk konuşmacı Allen Iverson olmalıydı. Bu konuşmaya hazırlanmaya ondan daha çok ihtiyacım var.

 

İlk olarak, bana bu gururu yaşatanlara teşekkür etmek istiyorum. Bu geceyi benim için en unutulmaz anlarımdan biri olarak kıldınız. Kariyerim uzun zaman önce sona erse de, her bir anı benim için çok değerli. Saha içindeki zamanım ve bu geceki onurunuz için minnettarım.

 

Sponsorlarıma da teşekkür etmek isterim.

 

Bill Russell. Ben genç bir çaylakken Seattle’daki evine akşam yemeğine davet etmeni asla unutmayacağım. O akşam verdiğin tavsiyeler, gerçekten özgüvenimi arttırdı ve yeni bir ülkede olmama rağmen beni rahatlattı.

 

Bill Walton. Beni sonuna kadar destekledin. Tavsiyelerin ve yardımların için teşekkürler. Ayağımdan olduğum ameliyat sonrası ayağa kalktığımda beni ilk çağıran sendin. Bana pozitif olmamı söyledin. Bunu hiç unutmayacağım.

 

Dikembe Mutombo. Seni en sona koydum çünkü bu üçlü arasındaki en yaşlı olanı sensin. 5 yıl birlikte oynadık, saha içinde ve dışında çok fazla anımız oldu. Hiçbir şey aramızdaki arkadaşlığı bozamaz — antrenmanda bana attığın dirsekler bile.

 

Çinli olduğumu öğrendiğinizde, benim yolculuğum başladı.

 

Annem ve babam 1970’lerde basketbolcuymuş. Onlardan nasıl oynadıkları, ne kadar iyi oldukları gibi bir sürü harika hikayeler dinledim. Daha önemlisi, birçok kişi onların bir insan olarak ne kadar iyi olduklarını biliyor. Sizin oğlunuz olduğum için çok şanslıyım. Sizden bana geçen tek şey boy değil. Bundan çok daha fazlası. Ne yapacağımı, nasıl karar vereceğimi bana öğrettiniz. Ve tabii ki serbest atış çizgisindeki yumuşak dokunuşum. Bu onur listesine kariyerimde %83 serbest atış isabetiyle girdiğimi söylemekten mutluluk duyuyorum — Shaq’ten sadece birazcık fazla.

 

Eşim Li. Lisedeyken tanıştık. Benim için neler ifade ettiğini biliyorsun. Hayatıma eşlik ettiğin için teşekkür ederim. Sevgili kızımız Amy ikimiz için de çok değerli. Onun da burada olmasını isterdik ama bu hafta okulu başlıyor. Ayrıca futbolu mu yoksa basketbolu mu seçeceği konusundaki sonuçlarla yaşamak zorunda.

 

Koç Li Quiping, Shanghai Sharks’da koçumdun. Çin Ligi’nde şampiyon olurken bize önderlik ettin ve o yıl kanserden dolayı eşini kaybetmene rağmen bizden hiç vazgeçmedin. Bize karşı olan fedakarlığın için sana minnettarım.

 

Beni hazırlamak adına her şeyi yaptıkları için Shanghai şehrine, Shanghai Sharks’a ve Çin Ligi’ne teşekkürü borç bilirim. Beni geliştirdiler, hazırladılar ve hayatımda karşılaşacağım zorluklar için bana yardımcı oldular.

 

Çince bir atasözü derki, “Eğer ayna bronz yapımıysa, biri hakkıyla giyinebilir.”. Eğer ayna tarihse, biri iniş ve çıkışları tahmin edebilir. Eğer ayna insanlarsa, biri başkasının zayıf ve güçlü yönlerini yansıtabilir. Şimdi, hayatımdaki bazı aynalardan bahsetmek istiyorum.

 

Bay Mou Zouyun’a değinmek istiyorum. Basketbol efsanesiydi. 80 yıl önce, Bay Mou buraya Springfield ile basketbol oynamak için geldi. Çin’e geri döndü ve kendini Çin basketboluna adadı. Bugün, Çin Ligi şampiyonluk kupası onun adını aldı. Bu kupa, Çin Ligi’nde oynayan her oyuncunun hayal ettiği bir hedef.

 

NBA’de oynayan ilk Çinli değilim. Bu onur Wang Zhi Zhi’ye ait. Hayali NBA’e gitmek olan her Çinli oyuncuya öncüydü. Bize yardımcı oldu ve çok fazla fedakarlık yaptı. Ondan çok şey öğrendim. Bugün burada olmasa da, Wang Zhi Zhi’ye teşekkürlerimi iletiyorum.

 

Çoğu insan hikayenin 2002’de Houston’ın beni draft etmesiyle başladığını biliyor. Fakat ben gelmeden önce ve kariyerim boyunca Houston’ın harcadığı eforu herkes bilmiyor. Houston’a çabuk alışmamı sağlayan Les Alexander, Michael Goldberg, Carroll Dawson, Tad Brown, Daryl Morey ve Keith Jones’a çok teşekkür ediyorum.

 

Houston’daki ilk günümde, Steve Francis bana çok güçlü bir beşlik çakmış ve bana içtenlikle sarılmıştı. O günden beri Steve benim için gerçek bir ağabey oldu. Cuttino Mobley beni evine ‘soul food’ (köle zamanlarından kalma siyahi insanların yaptığı yemekler) diye seslendikleri bir şey için davet etti. Onun ‘tuzlu yemek’ demek istediğini sandım. Steve’e, Cuttino’ya ve Houston’da bana harika şeyler yaşatan herkese çok teşekkürler.

 

Rudy T. “Asla bir şampiyonun kalbini hafife alma.” sözüyle ünlüdür. Rudy, bunun sadece saha içinde geçerli olmadığını kanseriyle savaşarak kanıtladı. Rudy, her zaman için sahip olabileceğim en iyi idol olarak kalacaksın.

 

Jeff Van Gundy, Patrick Ewing ve Tom Thibodeau ile geldiğinde; koç ekibi bizi çok güçlü bir savunma takımına dönüştürdü. Jeff’in her zaman yaptığı gibi.

 

T-Mac, Shane Battier ve Rafer Alston ile çok yetenekli bir takımdık. Aslında Dikembe ile daha yetenekliydik. Sadece rekabetin olmadığı, kardeşliğin de olduğu bir takımdık.

 

Koç Van Gundy’nin bir keresinde söylediği sözü her zaman hatırlarım, “En iyi fırsat aynı zamanda sonuncu olandır.” bu basketbolda ve gerçek hayatta doğru.

 

NBA’deki son koçum Rick Adelman’dı. Carl Landry, Luis Scola ve Aaron Brooks gibi çok yetenekli oyuncular yetiştirmemiz için bize yardımcı oldu. 2008-2009 sezonunda harika bir çıkış yakalamıştık ancak şanssız sakatlığım yaşanacakları kısa kesti ve aynı zamanda Rockets ile olan sürecimi de sonlandırdı. Houston Rockets’da geçirdiğim vakit aynı zamanda hayatımın en iyi anlarından bazıları olarak aklımda kalacak.

 

Bir basketbolcu olarak, dünya üzerindeki kutsanmış oyunculardan biriydim. Dünyadaki en iyi sporcularından bazılarına karşı oynadım.

 

Harika bir sporcu sadece çok iyi takım arkadaşlarına sahip değildir. Çok iyi rakipleri vardır. Bu rakipler bizi ileriye götürür. Shaquille O’Neal gibi rakipler. Oynadığımız her maçta bana eski bir sözü hatırlatır:”Seni öldürmeyen şey güçlendirir.” Bunun için teşekkürler.

 

Houston’ı ikinci evim olarak görüyorum, bu yüzden Houston insanlarına birkaç şey söylemek istiyorum. İyi ve kötü zamanlarımda beni ayakta tuttunuz. Gelişmem için bana güç verdiniz. Sizi hep ailem olarak göreceğim. Hayatım boyunca bir Teksaslı ve Houston Rocket olacağım.

 

David Stern ve NBA’in vizyonu olmasaydı bunların hiçbiri olmazdı. David Stern, Adam Silver, Kim Bohuny ve NBA’deki herkese destekleri için teşekkürler.

 

Son olarak, Team Yao’ya teşekkür ediyorum. Hepimiz ilk tanıştığımızdan beri büyüdük ve kilo aldık.

 

Bayanlar ve baylar, Doktor Naismith’e, 361 Hall of Fame üyesine ve son 125 yılda basketbolun tüm dünyaya yayılmasını sağlayan herkese saygılarımı iletiyorum.

 

Bu insanlar birer yıldız ve birlikte basketbol gezegenini oluşturuyorlar. Oyun, dünya üzerindeki milyonlarca insan tarafından izleniyor. Onlardan biri olarak, basketbolun gelişmesi için üzerime düşen yardımı yapacağım; sonra hepimiz yarınların yıldızlarının ortaya çıkmasını ve parlamasını bekleyeceğiz.

 

Bu müthiş onur için size teşekkür ediyorum.

Yao Ming

ming-sig-230x153

Bunlar da ilginizi çekebilir: