Kevin Garnett’in kariyerinin en iyi 10 anı

Cem Melek

kg-duncan-vadapt-980-high-27

Önce Kobe Bryant sonra Tim Duncan ve şimdi de Kevin Garnett veda etti basketbola. Artık onları sadece youtube’dan videolarıyla izleyebileceğiz. Biz de NBA’de en uzun süre oynamış oyunculardan biri olan Kevin Garnett’in kariyerinin en iyi 10 anına bir bakış atalım.

 

Son maçını Minnesota Timberwolves için oynayan 40 yaşındaki power forvet oyuncusu 21 yıl NBA’de boy gösterdikten sonra NBA kariyerine son verdiğini açıkladı.

 

Bunu göz önünde bulundurarak, Garnett’in uzun, kargaşalı kariyerine bir göz atacağız. Uzun süre ligde yer alan, farklı jenerasyonların starlarıyla çekişen kaliteli oyuncunun kariyerinde çok büyük başarılar var.
Her şey 1995’te, çılgın ve yetenekli bir çocuğun Chicago’dan NBA Draftına katılıp, kolejden lige adım atan ilk oyuncu olmasıyla başladı.

 

Draft Gecesi

 

 

1995 yılında 5.sıradan Minnesota Timberwolves tarafından draft edilen Kevin Garnett, liseden lige gelen ilk oyuncu oldu.

 

Çaylak sezonunda Celtics’e 33 sayı atması

 

 

Ligi domine edecek kadar kaliteli bir oyuncunun kendini göstermeye başladığı zamanlar.

 

Stephen Marbury problemi

 

 

İkisi de Batman olmak istedikleri için Stephen Marbury Minnesota’ya takas edilmek istediğini söyledi. Eski sıkı takım arkadaşlığının yerini söz savaşları aldı.

Garnett – Duncan rekabeti

 

 

Nike sahadaki sert Garnett&Tim Duncan rekabetini 2000 yıllarında reklamlara taşımak için bir yol buldu.

 

2003-2004 MVP Sezonu

 

 

Maç başına 24.2 sayı ve 13.9 ribaund ortalamalarıyla oynadı. Bunun dışında 5 asist ve 2’nin üstüne blok ortalamasına sahipti. Kendisi sihirin ta kendisiydi.

 

Kevin Garnett: Savaşa hazırım.

 

 

“Evde otururken pompalı silahımı dolduruyorum, Uzilerimi dolduruyorum, bir kaç tane de M-16’ım var, hepsinin susturucusu da var, bunun dışında el bombaları ve ben savaşa hazırım.”
2004 Batı finali 7.maç öncesinde Garnett savaş metaforları kullanarak oldukça sert sözler söylemişti. Daha sonrasında söyledikleri için özür diledi:”Amacım kimseyi incitmek değildi.”

 

Kariyerinde en fazla sayı attığı maç Phoenix Suns (47)

 

 

2005’te Target Center’da Kevin Garnett, Phoenix Suns potasına 47 sayı gönderdi. 19/28 yüzdeyle oynayan Garnett’in isabetlerinin 11’i orta mesafe şuttu. Bunun dışında 2 asist 2 top çalma ve 17 ribaunt istatistiklerine sahipti. Envanterinde yer alan her şeyi sahaya koydu, elinden geleni yaptı fakat Phoenix Suns buna rağmen 122-115 kazandı. Kevin Garnett’in Minnesota kariyerini özetleyen bir maçtı.

 

Anything is Possible ( İmkansız yoktur.)

 

 

Kariyeri boyunca şampiyonluk stresi yaşayan Kevin Garnett, 2008’de ilk ve tek şampiyonluğunu kazandıktan sonra kariyerinin sözünü söylüyor.

 

Garnett 2007-2008 Yılın En İyi Savunma Oyuncusu Ödülünü Alıyor

 

 

Aslında 2007-2008 sezonu, Kevin Garnett’in hücumdaki yeteneğinin&etkisinin düşüşe geçtiği dönemin başlangıcıdır. Hala 18.8 sayı ortalamaya oynuyordu fakat eski ortalamalarına göre bu 4-5 sayı aşağıdaydı. Fakat Garnett takıma faydalı olmanın bir yolunu buldu ve kariyerinin ilk ve tek yılın savunma oyuncusu ödülünü aldı.

 

Minnesota’ya dönüş

 

 

Minnesota Timberwolves’dan problemli şekilde ayrıldıktan sonra, Timberwolves Kevin Garnett’i 2015’te geti getirdi ve uzun süreli taraftarlar çılgına döndü.

 

Elveda.

 

FOXSPORTS | DAN CARSON 

Bunlar da ilginizi çekebilir: