Sevgili gençliğim | Kobe Bryant

Serkan Sargın

Sevgili 17 yaşım,

Yarın bir Laker olma hayalin gerçekleşecekken, bir yandan da ailene ve arkadaşlarının geleceklerine nasıl katkıda bulunacağını düşünmen gerek. Söylediklerim çok basit gelebilir ve bunun önemsiz bir konu olduğunu düşünebilirsin ama bu konu üstüne biraz düşün.

Katkı yapmak dedim.

Sadece vermek demedim.

Daha da açıklayayım.
Akrabalarına ve arkadaşlarına sadece maddiyat vermek şu an senin için doğru karar gibi gözükebilir. Onları seviyorsun, sen büyürken hep yanındaydılar, o zaman senin başarını ve başarınla gelen her şeyi onlarla paylaşmanda sorun gözükmüyor gibi. Onlara araba alıyorsun, büyük bir ev alıyorsun, tüm faturalarını ödüyorsun. Onların güzel ve konforlu bir hayat yaşamasını istiyorsun değil mi ?

Bir gün gelecek ve ne kadar doğru şeyi yaptığını düşünsen de aslında onları geri çektiğini farkedeceksin.

Bir gün gelecek ve aslında onlarla seni iyi hissettirdiği için, onların gülümsemelerini görünce mutlu olduğun için ilgilendiğini anlayacaksın. Onları dünyada hiç bir sorunu umursamıyorken göreceksin ki bu senin bencilliğinin sonucu. Sen onlarla ilgilendiğin için kendini memnun hissederken onların hayallerini ve hırslarını yavaş yavaş yok ediyordun. Onlara sürekli maddi şeyler veriyordu, ve bunları verirken aslında onlardan en önemli iki hediyeyi alıyordun: Bağımsızlık ve büyüme.

Şu an ailenin lideri olmak üzere olduğunun farkına var, bu da bazı zor kararlar vermeni gerektirecek, ailenin ve arkadaşlarının şu anda anlamayacağı kararlar.

Geleceklerine katkı yap, sadece maddiyat verme.

Başarını, servetini ve etkini onların kendi hayallerini ve gerçek amaçlarını bulabilecekleri en iyi seviyeye getirmek için kullan. Onları okul konusunda iyi seviyeye getir, onlar için iş mülakatları ayarla ve onların kendi başlarına lider olmalarını sağla. Onların seni buraya getiren ve daha da ileriye taşıyacak olan sıkı çalışma ve motivasyon seviyesine sahip olmalarını sağla.

kobe

Sana bu mektubu yazıyorum ki bu sürece şimdiden başla ve böylece senin oluşturduğun bağımlılıktan onları uzak tutmaya çalışmanın zorluğuyla ve acılarıyla uğraşmak zorunda kalma. Bu bağlılık sen de dahil buna dahil olan herkeste sadece öfke, alınganlık ve kıskançlığa neden olacak.

Zaman geçtikçe onların senden bağımsızca büyüdüklerini ve kendi hırsları ve yaşamlarına sahip olduğunu göreceksin, onlarla ilişkilerin de çok daha iyi olacak.

Sana yazacağım çok fazla şey var, ama 17 yaşında, biliyorum ki 2.000 kelime okuyacak kadar dikkate sahip değilsin.

Sana bir daha yazdığımda, kan bağlarıyla işin birbirine karışmasından ortaya çıkabilecek zorluklardan bahsedebilirim. Sana verebileceğim en önemli tavsiye şudur ki ailen her zaman AİLEN olarak kalsın, menajerlerin olarak değil.
İlk kontratını imzalamadan önce, ailen için onlara iyi bir hayat sürmelerini sağlarken aynı zamanda kendi işini büyütmene ve insanların uzun süreli başarı sağlamalarına olanak sağlayacak doğru bütçeyi ayarla. Böylece, senin çocuklarının çoçukları ve onların da çocukları zamanı gelince kendi gelecekleri için yatırım yapabilecekler.

Hayatın değişmek üzere ve bu çok hızlı bir şekilde gerçekleşecek. Bunların bir diğer 9 saatlik antrenman sonrası gece yatarken kafana iyice girmesini sağla.

İnan bana, bazı şeyleri başlangıçtan itibaren kurmak bazıları hala devam eden bir sürü gözyaşı ve kalp ağrısından kaçınmanı sağlayacak.

Sevgilerimle,

Kobe

 

 

KOBE BRYANT / LOS ANGELES LAKERS

signature

 

Kaynak: The Players’ Tribune

Bunlar da ilginizi çekebilir: