NBA 2K’da oyuncuların overall değişimi

Cem Melek

nba 2k17 kobe ile ilgili görsel sonucu

İncelemesinden çok keyif aldığım oyuncu overallerini yazıya dökerek oyuncuların güç değişimini sizlere aktardığım bu yazıda 1-2 oyuncu dışında çok büyük bir artış göremedim. Bunun dışında yine 1-2 oyuncu hariç overaller yeterince iyi dağıtılmış. Buyrun şöyle başlayalım :

 

1.LeBron James 94->96
Kral alışılageldiği üzere NBA oyunlarında en yüksek güce sahip olma şerefine sahip. İki overallık bir artış söz konusu sebebi de çok açık. NBA tarihinin en iyi iki takımından biri olduğu düşünülen Golden State Warriors’u 3-1’den gelip mağlup etmesi gerçekten inanılmazdı. Bana kalsa sırf bu muazzam başarıdan ötürü kendisini 2K14 oyunundaki gibi 99 overall yapardım. Serinin ilk 3 maçında yokları oynasa bile devamını insan üstü performansıyla telafi etmişti. Oyundaki en iyi oyuncu olması şaşırtıcı değil.

 

1

 

2.Stephen Curry 92-94
Kariyerinin tartışmasız hem bireysel istatistik hem de takım istatistikleri açısından açık ara en iyi normal sezonunu geçiren son iki sezonun MVPsi bu sene iki overall kazanmış. Oyundaki en yüksek ikinci güce sahip oyuncu olması da pek mantıksız sayılmaz. Bu sene kendisinin de son günlerde dile getirdiği üzere kariyeri boyunca hiç unutamayacağı o 7.maç mağlubiyeti olmasaydı belki de Stephen Curry’i en yüksek güce sahip oyuncu olarak görebilirdik.

 

2

 

3.Kevin Durant 91-93
2K14 ve 2K15 oyunlarında 94&95 güçlerine sahip olan Kevin Durant yaşadığı sakatlıklardan ötürü 2K16’da 91 overalle kadar düşmüştü. Bu sene ise 2 overall kazanarak 93 overall olmuş. Stephen Curry’nin arkasında kalmasına da şaşmamalı zira Oklahoma City Thunder’ın kendi evinde Golden State’ye yenildiği 5.maçta kariyerinin en kötü performanslarından birini göstererek, Golden State Warriors’un sağlam bir geri dönüş başlatmasına yardımcı olmuştu. Bu sene Golden State Warriors’ta takım olarak göstereceği performansa da bağlı olarak önümüzdeki seneki oyunda Stephen Curry ile daha da yüksek güçe sahip olabilirler.

 

3

 

4.Kawhi Leonard 87-93
Yiğide hakkı sonunda verilmiş. NBA’nin en mütevazi, en düzgün, en sessiz ve  en çalışkan oyuncusu olan Kawhi Leonard’ın oyununun yükselişine hayran kalmamak imkansız. Bu seviyelere çıkacağını tahmin etmek oldukça güçtü fakat bu seviyelerde uzun süre daha oynayacağını tahmin etmek zor değil. En yüksek overalla sahip oyuncular arasında gücünü bu kadar fazla arttıran başka bir oyuncu yok.

 

kawhi

 

5.Russell Westbrook 89-91
Bu sezon ne yapacağı, nasıl istatistikler ortaya koyacağı en fazla merak edilen oyuncu. Zaman zaman Durant’in yokluğunda özellikle playoff dışı kaldıkları sezon gösterdiği performans akıl almaz derecedeydi. Bu sezon topa istediğinden daha fazla hükmedecek. Geçtiğimiz sezonda beklenenin üstünde sezon geçirmişti. İki overallık bir artış söz konusu bunun dışında Westbrook gibi atletizmi yüksek oyuncuların ortak problemi olan zekanın NBA2K oyunlarında etkisinin olmaması Westbrook’u kesinlikle gerçekte olduğundan onu oyunlarda çok daha fazla verimli ve iyi yapıyor.

 

57bbae386be790fa15000001

 

6.Chris Paul 90-91
Chris Paul’un yakasını sakatlıklar özellikle playoffta bırakmıyor. 2 sene önce San Antonio Spurs’u sakat sakat oynayarak elemişti ve kesinlikle muazzam bir performans göstermişti. Geçtiğimiz sezon ise mutlak favori görüldükleri Portland serisinde sakatlanıp sezonu kapatarak balığa beklenenden önce çıkmışlardı. Bir overallık bir artış pek fazla bir değişime sebep olmaz iki oyunda da aynı Chris Paul ile oynayacağız diyebiliriz.

 

4

 

7.Anthony Davis 92-90
2 sene önce New Orleans Pelicans’ı playoffa soktuğunda oyunsal açıdan gerçekten üst düzeydi. MVP ödülü verilse kimsenin karşı çıkacağını bile zannetmiyorum. Playoffa soktu dememin sebebi de bu arada Oklahoma City Thunder’a attığı son saniye basketidir. Bu sene iki overallık bir düşüş yaşaması az bile çünkü geçen sezon oynamadı bile. Hatta bu sezonu unutmak isteyeceğine eminim.

 

.davis

 

8.James Harden 92-90
Bir takım nasıl bu kadar düşüş yaşayabilir hala anlamış olmasam da Houston Rockets’in geçen sezon yaşadığı faciayı anlatacak bir kelime yok. Konferans finali gördükten sonra geçen sezon üstüne koyması bile beklenen Houston Rockets’ın bu sezon 8.sıradan playoffa girip beklenildiği üzere ilk turda elendiler. Bunda en büyük pay sahibi de James Harden geçen sezon çok istikrarsız bir performans gösterdi. Bu sene takıma katılan iyi skorerden sonra savunmaya daha çok odaklanacağını söyledi. Bakalım bu sene nasıl bir performans gösterecek.

 

qxqee8p

 

9.Klay Thompson 87-90
Golden State Warriors’un sahibi değil de, Stephen Curry eğilmeliydi önünde Oklahoma City deplasmanında gösterdiği insan üstü performanstan sonra. Takımını finale çıkardı lafı baya bir adil olur bu durumda. Genelde iyi şutörlerin zaafı olan savunmada da üst düzey olan Klay Thompson gücüne güç katarak 2K16 oyununa giriş yapıyor.

 

klay

 

10.DeMarcus Cousins 87-90

Geçen sezon o çöp olarak adlandıracağımız Sacramento Kings kadrosunda parlayan bir inci gibiydi. O problemli çocuk olarak görülen Cousins’in oyununu bu kadar geliştirip yeni silahlar eklemesi onu çok özel hale getiriyor. 3-4 sene önce Amerika milli takım kampında Curry-Klay ikilisine 3.kardeş olarak girmek istediğini söylediğinde pek ciddiye alınmamıştı fakat bu sene çok da iyi yüzdeyle üçlük attı. Tek sıkıntısı olan oyun zekasını ciddiye almazsak kendisine ligin en iyi pivotu demek yanlış olmaz. (Favorim Marc Gasol)

 

fc1qpwp

 

11.Draymond Green 82-90
Geçtiğimiz sezondaki playoffta yaptığı hareketlerle en çok tartışılan oyuncu. 8 overall birden kazanarak oyunda Golden State Warriors’u durdurulamaz hale getiriyor. Finalin 7.maçında ayakta kalan tek isimdi, şut açısından iyi gününde olduğu zaman çok çok çok daha fazla özel bir oyuncu oluyor. Golden State ilk beşinin dördü 90 overall ve üstünde bu sene Golden State Warriors’u oyunda almak yasaklanmalı.

 

5

 

12.Damian Lillard 86-89
Ligde en fazla haksızlığa uğrayan oyuncudur ya bu adam. Her sene oyununun üstüne koymasına rağmen hala All-Star olamadı, çok yazık. Geçen sezon re-building yapması beklenen Portland ile konferans yarı finali başarısına erişti muazzam bir performans ile. 3 overallık artışın az bile olduğunu düşünüyorum kendisi için burada bile haksızlık yapılmış bu adam gibi adama.

 

6

 

13.Paul George 86-89

89 tam Paul George için yapılmış bir overall gibi, geçen sezon 86 olmasının sebebi de yaşadığı korkunç sakatlık zaten. Pek fazla yazılacak bir şey yok geçen sene takım olarak çok göze çarpmasalar da bu sene çok daha iyi bir takıma sahipler.

 

7

 

14.Kyrie Irving 87-89
Bu tamamiyle saçmalık. Kyrie Irving geçen sezonki playoff performansından sonra 92 ya da hadi 93 overallı haketti bence. Stephen Curry’e geçen sene finalde yaptıklarını da göz önünde bulundurursak birazcık aşağıda kalmış gücü. Şampiyon yapan basketi attığı için bile 92 yaparım ben bu adamı neden böyle yapmışlar yahu.

 

8

 

15.LaMarcus Aldridge 88-89
LaMarcus Aldridge tarafında pek çok şey değişmemiş. Bu overall cuk demiş oturmuş, söylenecek çok bir şey yok. Kendisine kariyerinde başarılar diliyorum.

 

9

 

16.Carmelo Anthony 88-88
Geçen sezon oyununun pas yönünü oldukça geliştirmişti ya da ön plana çıkarmıştı birazcık artabilir diye bekliyordum fakat bir değişim yok. Bu kadar büyük bir yeteneğin bu kadar başarıdan uzak olması gerçekten üzücü ama parayı bazen elin tersiyle itmek gerekir.

 

10

 

17.John Wall 87-88
Listede son sıralara geldikçe değişimin azaldığını görüyorum ve bu canımı sıkıyor. John Wall 1 overallık bir artış göstermiş fazlasıyla merak ediyorum hangi özelliklerinin yükseldiğini. Tek tek arayıp keşfedeceğim. Bakalım John Wall bu sene oyununu bir üst düzeye çıkarabilecek mi?

 

11

 

18.Jimmy Butler 86-88
Geçen sezonda kayıpları oynayan Chicago Bulls’ta sakatlıklar öncesinde gerçekten çok iyi performans gösteriyordu. Yaşadığı sakatlıklar sezonun çöpe gitmesini engelleyemedi. Zaman zaman koçuyla da problemlerinin olduğu konuşuluyordu ama bu sezon isim olarak daha iyi bir kadroyla yola çıkıyorlar. İki overallık artışa çok bir anlam veremesem de Jimmy Butler’ın maksimumunun bu olduğunu düşünüyorum.

 

12

 

19.Karl Anthony Towns 78-88
Kariyerinin ikinci sezonunda 88 overallı gören kaç oyuncu vardır acaba merak ediyorum. Karl Anthony Towns inanılmaz bir gelişim göstererek 88 overall ile oyunda yer alıyor. 2K16’nın son güncellemesinden sonra 85’i gördüğünde şaşıran ben bu seneki oyunda 88 olmasına hiç mi hiç şaşırmadım. Yeni bir efsane doğuyor.

 

13

 

20. Blake Griffin 88-87
Geçen sezon Chris Paul tarafından öldürülmesini beklediğim oyuncu. Bu sezon 1 overall düşüş yaşaması kendisi için iyi daha fazla olmasını bekliyordum bu düşüşün. Yaşadığı sakatlıkları bir kenara bırakırsak, çıkardığı problemler geçen sezonu çöpe atmasına sebep oldu. 87 olduğu için hala şanslı. 84 yapabilirdim eğer bu işlere karışabilseydim.

 

14

 

NBA 2K bu yıl da bizi konsola ve bilgisayarlara hapsedecek gibi gözüküyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir: