Philadelphia Sixers ve Play-Off

Atay Sökmen

philadelphia sixers play off ile ilgili görsel sonucu

 

Her şey 2014 NBA draftında başlamıştı. 2011-2012 sezonundan bu yana Play-Off göremeyen 76ers taraftarı bu şanssızlığı kıracak ve onlara Play-Off yaptıracak bir oyuncu için dua ediyorlardı. 76ers yönetimi tanking olayını abartmış sahaya absürt absürt kadrolarla çıkıyordu. Oyunun mücadele ve eğlence tarafına 76ers yönetimi tarafından adete darbe vurulmuştu. 76ers taraftarı NBA’in takımını en çok destekleyen kötü zamanda da takımını ölümüne yuhalayan bir taraftar profilidir.

 

2012-2013 sezonunda 34, 2013-2014 19, 2014-2015 18, 2015-2016 10 galibiyet alan takım bu sezon normal sezonun bitimine 1 hafta kala 28 galibiyet aldı. Bu sezon da Play-Off yapamayacakları kesinleşti. Bu sezon diğer sezonlara göre biraz daha farklı olarak taraftar ve takım iyisiyle kötüsüyle hep beraberler ve en önemlisi salonları geçen sezonlara oranlara daha dolu ve daha neşeli bir ortam var.

2014 NBA draftlarına gelelim. O sezon 18 galibiyetle sezonu bitiren 76ers takımı draftın ilk 3 sıradan seçme hakkını kazandı. O sezon ilk 3’ten giren oyuncular Andrew Wiggins, Jabari Paker, Joel Embiid. Wiggins Cavaliers’in yolunu tutarken Jabari Parker Bucks’in Embiid de 76ers’in yolunu tuttu.  Embiid draftlardan 1 hafta önce sakatlandı ve parkelerden 4-6 hafta arası uzak kalacağı açıklandı.  76ers yönetimi bu sakatlığı çok da önemsememiş olacak ki Embiid’i üçüncü sıradan draft ederek takımlarına kazandırdı. İleriki haftalarda Embiid’in çaylak sezonunu kaçıracağını açıklayan 76ers yönetimi ve taraftarı en genç ve çaylak oyuncuyu izlemekten yoksun kalacaktı.

 

 

76ers yönetimi basketbol sporunun o mücadeleci ruhunu o kadar bertaraf etmişlerdi ki gelecek sezon 76ers takımı 10 galibiyet alarak uzun süre tartışmalara yol açmıştır. Tanking stratejisini bütün kulüpler yapabilir hepsinin doğal hakkı fakat 76ers yönetimi 82 maçlık sezonda 10 galibiyet alınca bu stratejiyi abarttı. Taraftarı olduğunuz takımın bu kadar uzun mağlubiyet serisini bir stratejiye dönüştürmesi hem sporun ruhuna hem de taraftarlarına yapılan büyük bir saygısızlıktır.

 

Çaylak sezonunu kaçıran Embiid 2. sezonunu da kaçıracağı açıklanınca akıllara tek bir soru geliyor. Yeni bir Greg Oden faciası mı doğuyor ? Taraftarların aklına bu sorular gelirken 76ers yönetimi tanking stratejisine devam ediyor, Play-Off mücadelesi vermeyen takımlarının  üstüne büyük umutlarla draft edilen Joel Embiid’in üst üste 2 sezon kaçırması taraftarların salona gelmemesine, oynanan oyunu yuhalamasına neden oluyor. 76ers sezonu 10 galibiyet ile kapatırken taraftarların artık takımlarına olan güvenleri tükeniyordu.

 

Bu sezona geldiğimizde yaz aylarında Joel Embiid antrenman videolarını sosyal medyaya yükledi. Draft edildiği günden bu yana 76ers takımı taraftarı 2011 -2012 sezonundan beri ilk defa ağızlarına Play-Off kelimesini almaya başlamışlardı.

 

 

Embiid 844 gün sonra sahaya çıktı. Boyu 2.13 ama kol genişliği yaklaşık 2.26 ve boyuna göre o kadar dengeli ve hızlı oynuyor. İlk 10 maçında 11 üçlük buldu. NBA ‘de takımların çok hızlı hücum etmesi ve pivot oyuncularının post-up oynamasına izin verilmiyor. Bütün oyuncuların 3 sayı tehditinin olması gerekiyor. Embiid’in 2 sezon kaçırmasına rağmen ilk 10 maçında 11 üçlük bulması 76ers takımı için önemli.

 

 

İlk maçında böyle akıllara durgunluk veren şeyler yaptı. Bu sezon 30 maça çıktı, süre kısıtlamasıyla oynamasına rağmen oynadığı süre boyunca 76ers taraftarı ona çok bağlandı. Ama bu sezon da aynı dizinden sakatlık yaşadı ve sezonu kapattı. Bu sezon 76ers taraftarının 30 maç da olsa Joel Embiid izlemiş olması onlara yeterli olmuştur.

 

Önümüzdeki sezon Embiid’in geri dönmesi bu sezon draft edilen Ben Simmons’in takıma katılması, Covington’un iyi bir katkı vermesi bu sezon gelecek olan çaylağın takıma alışması ve katkı verebilmesiyle 76ers taraftarı Play-Off havasını yeniden soluyacaktır.

 

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir: