Pierre Jackson Euroleague’de Gelecek İçin İddialı | Röportaj Çevirisi

Fileli Pota

Euroleague’in ilk haftası parlak performanslar açısından kısır değildi ama bunların içinden en çok göze çarpan, Bamberg karşısında takımını galibiyete taşıyan Maccabi FOX Tel Aviv’in oyun kurucusu Pierre Jackson’dı. Pierre Jackson 27 sayı bulup 9 da asist yaparken ilk haftanın MVP ödülünün sahibi oldu ve Maccabi taraftarının da gönlünde yer etmeyi başardı. Jackson’ı biraz daha iyi tanımaya karar verdik ve ropörtaj için birlikte oturarak açılış günündeki performansından, Maccabi’ye nasıl geldiğinden ve maçlara çıkarken hangi ayakkabıyı giyeceğini nasıl seçtiğinden bahsettik.

 

pıerre jackson tel aviv ile ilgili görsel sonucu

 

Açılış maçındaki harika performansın için tebrikler. Bamberg’deki maçta senin için önemli olan neydi ?

 

Atmosfer. Bir takım olarak oynayamadık böyle bir ortamda. Taraftarları çok çok ses yapıyordu ve Bamberg de iyi bir takımdı.

 

3 çeyrek boyunca güçlü bir oyunun vardı ama son çeyrekte bu daha da garip bir hal almaya başladı. 14 sayı ve 4 asist buldun ki bazıları çok önemli anlardaydı. Sence bunları ne sağladı ?

 

Emin değilim. Basketlere ihtiyacımız vardı ve takımım beni skoru bulmak için harika pozisyonlara soktu, sonunda da başardık. Sadece daha agresif oynadım ve tüm maç boyunca herkesi oyuna dahil etmeye çalıştım ve dediğim gibi, takımım beni fırsatlardan yararlanmam için çok iyi noktalarda topla buluşturdu. Yönetim ve koçları da bir parantez açmazsak olmaz. Norris bir Nba şampiyonu ve ikimizin de sahada olması bizi rahatlatıyor. Uzun bir sezon bizi bekliyor, neler olacak bakacağız.

 

Alex Tyus ile bazı görülmeye değer hücumlarda iyi iş çıkardınız. İkinizin kimyası baya uyuştu gibi.

 

Alex muhteşem perdeleme yapıyor ! O bana daha iyi boş alan yarattıkça kendisi de deaha çok alana sahip oluyor. Onu yıllarca izleme olanağım vardı neyi nasıl sevdiğini biliyorum. O topu yukarda seviyor ve ben de tam olarak bunu yapacağım.

 

Maçtan sonra Koç Spajiha seni Maccabi’ye gelmeye ikna etmenin oldukça zor olduğunu söyledi. Sonunda seni ikna eden şey neydi ?

 

İki adet ortak arkadaşımız var ve onlar benimle iletişim kurdu. Bir ara Vegas’taydı ( Jackson’ın yaşadığı yer ) ve orada konuştuk. Gerisi de çok kolay oldu. Çok iyi bir fırsattı. Hiç şüphe yok ki Maccabi harika bir tarihe sahip ve kazanmaya alışıklar. Kazanmaya devam etmek istiyorlar ve bu görev için de beni seçmeleri gurur verici.

 

Eminim ki Maccabi’nin son 10 yıldaki en kötü 2 sezonunu geride bıraktığını biliyorsundur. Sezona galibiyetle başlamak taraftarlar için ne kadar önemliydi sence ?

 

Tabi ki. Taraftarlar bana sosyal medya aracılığıyla ulaştı ve ben de onların bu heyecanını yukarıda tutmaya devam etmek istiyorum.

 

pıerre jackson tel aviv ile ilgili görsel sonucu

 

 

Sosyal medya konusuna gelmişken… Twitter ve Instagramda’ki kullanıcı ismin PAPPYGAWD. Bu nickin nereden geldiğini açıklayabilir misin ?

 

Uzun lafın kısası, Baylor Üniversitesindeki papazımın dedesine Pappy Jack diyorlarmış. Oradaki iki senemde ailemle olan iletişimimi görüp dedesine çok benzetmişti. Kısacası aileme göz kulak oluyordum. Benim de hoşuma gitti bu isim oluştu.

 

Bundan önce de sen Young Jack’tin öyle mi ? 

 

Evet öyleydim. Instagrama kaydolmak için öylesine koyduğum bir isimdi. Başta PappyJack olmak istiyordum fakat çoktan alınmıştı. Hesabın sahibine yazdım fakat geri dönmedi. Sonuna da GOD koymak istemedim çünkü öyle hissetmiyorum. Ben de GAWD koydum ve herkes de sevdi. İki veya iki buçuk yıldır böyle devam ediyorum.

 

Bu senin Euroleague’deki ilk maçın değildi; birkaç yıl önce Fenerbahçe’de oynarken bazı sorunlar yaşamıştın. Kendini bu sezona hazırlamak için o deneyiminden ne kazandığını düşünüyorsun ?

 

O zamanlar Avrupa’daki oyun tarzını bilmiyordum. Alışık değildim, benim için tamamen farklıydı. Şimdi neredeyse 3-4 yıl daha büyüğüm. Oyunum çok daha olgunlaştı. Fenerbahçe de kesinlikle çok iyi bir klüp ve beni iyi bir noktaya getirmek için çok uğraştılar. Şimdi ise iyi bir notkadayım… Hırvatistan’da oynamak da harika bir deneyimdi. Bir klübe gittiğimde koç da benim oyunuma güveniyorsa oldukça iyi bir iş çıkarıyorum. Ümit ediyorum ki Maccabi’ye ve koça olan güvenim devam edecek ve birlikte başarılı olacağız.

 

pıerre jackson tel aviv ile ilgili görsel sonucu

 

Ayakkabı koleksiyonun oldukça ilgi çekti. Bir maçta hangisini giyeceğini nasıl seçiyorsun ?

 

Zor, adamım. Zor çünkü sürekli değiştirmem gerekiyor. Çok hızlı koşuyorum ve çok “cut” ediyorum. Bu yüzden ayakkabının kavrama kabiliyeti çok hızlı azalıyor. Bende 2-3 maçta bir değiştirmek zorunda kalıyorum. Saha zeminlerinin nasıl olacağını hiçbir zaman bilemiyorsunuz bu yüzden yanımda fazladan ayakkabı da taşıyorum. Bir tanesiyle maç öncesi şut atmaya başlıyorum ve nasıl gittiğine bakıyorum. Aslında bu hafta ailem geliyor ve bana 7-8 çift daha ayakkabı getiriyorlar. Bu yıl çok fazla renkte ayakkabımı göreceksiniz. Sevgilimle Facetime’da konuşurken ayakkabılarımı getirmesini istiyorum ve ayakkabıları gösterirken şöyle oluyorum : “Şunları da getir, şunları da… Evet onları da istiyorum, diğerlerini de getirir misin?”

 

Tel Aviv’i nasıl buldun şimdiye kadar ?

 

Evim gibi. Hava güzel ve herkes çok insancıl. Kazandıkça herkesin de böyle kalacağını düşünüyorum. Ayrıca ailemi de ilk kez Avrupa’ya getirme şansı yakaladım. Harika bir sezon olacak. İki çocuğum var ve birer yıllarını Tel Aviv’de geçirecekler. Küçükken benim bu şansım yoktu, bu yüzden harika.

Bunlar da ilginizi çekebilir: