Rüzgar Gibi Geçti | Kinder Bologna

Mert Işık

                                                                 

                                                    Az zamanda çok ve büyük işler başardık (Gazi Mustafa Kemal Atatürk – Nutuk)

 

 

Bu takımla ilgili söylenebilecek en güzel söz bu, kesinlikle. 87 yıllık Virtus Bologna takımı için, ufak tefek başarılarının yanında yükselişe geçtiği 1. Messina dönemi ve zirve yaptığı 2. Messina dönemi hala daha oyuncuları, başarıları ve koçuyla gerçek bir efsane denilebilir. Bugün hala bu kadar özlenmesi bir daha asla o zevki yaşayamayacak olmanın hüznü içindir. Kaybettikleri 2001-2002 Euroleague finalinde bir tarafta Messina, Ginobili ve Jaric diğer tarafta Obradovic, Bodiroga ve İbrahim Kutluay ile gerçek bir basketbol şöleni yaşatmışlardı (Kinder Bologna vs. Panathinaikos – Game). Ben dahil birçok insanın o dönemlerdeki basketbol ruhunu özlüyor olması bu kadrolara bakınca şaşırtıcı olmasa gerek.

 

 

Ettore Messina göreve ilk geldiğinde basketboldaki Yugoslav etkisini azaltabileceğini hiç düşünmüş müdür acaba? Oynattığı basketbolla belki de İtalyan takımlarının son kez sahneye çıkmasını sağlayan Messina bazı kesimlerce hala daha dünyanın en iyi koçu kabul ediliyor.

89’dan önce Bologna’da yardımcı antrenörlük yapan Messina için fırsat ayağına gelmiş ve ilk kez bir A takım çalıştırma şansı yakalamıştı. Bu şansı iyi değerlendiren Messina daha ilk senesinde takımı İtalya Ligi şampiyonu yapmış, dönemin en büyük ikinci kupası Saporta Cup’ı ise Real Madrid’i finalde eleyerek kazanmıştı. Bu etkileyici başlangıç sonrası takım ligde şampiyon olmaya alışır hale gelmişti. Ancak Messina’lı Bologna, Avrupa’da çeyrek finalden ileri bir türlü geçemiyordu. Misyonunu tamamladığını anlayan Messina, İtalya Milli Takımı’na geçerken Bologna için duraklama dönemi başlamıştı.

 

 

Messina sonrası yokları oynayan takım tekrar bir ivme kazanmak için önce Kinder ile sponsorluk anlaşması yapmış sonra da Messina’yı tekrar takımın başına geçirmiştir. Messina ikinci döneminde daha tecrübeliydi ve emin adımlarla ilerliyordu. İlk geldiği sene olduğu gibi bu gelişinin de başlangıcında takımı lig şampiyonu yaparken, bunun yanında Avrupa’nın bir numaralı kupasında da zafere ulaştı. Bu zaferde ona yardımcı olan isim aynı zamanda takımın efsanesi; rahmetli Drazen Petrovic ve Dejan Bodiroga ile birlikte dönemin en önemli Avrupalı basketbolcusu olan Predrag Danilovic’tir. Messina’nın ilk dönem başarılarında da rol oynayan Danilovic, Nba kariyeri sonrası Messina ile beraber Bologna’ya dönmüş ve yarım kalmış işlerini tamamlamışlardır.

 

Predrag Danilovic

 

98 Euroleague zaferi sonrası takım; 99’da Euroleague’de, 00’de ise Saporta’da finali kaybetmiştir. Takımın tekrar bir ivme kazanması ve efsanevi 00-01 sezonu, Danilovic’in gidişi Ginobili’nin gelişi ile olmuştur. 99 draftında 57. sıradan seçilen Ginobili, Spurs ile kontrat imzalamamış ve Bologna’nın yolunu tutmuştu. O sezon üç taç yapan takım bütün kupaları silip süpürürken, Ginobili de MVP seçilmişti. Ginobili yıllar sonra Messina ile ilgili olarak şunları söylemiştir: ‘Basketbol oynamayı seven bir çocuktum, o beni büyük bir basketbol oyuncusu yaptı.’

Bologna için şaşaalı dönemin sonu yine bir final kaybedilmesi ile olmuştur. Obradovic ve Bodiroga’lı Panathinaikos Euroleague’i müzesine götürürken Bologna efsanesi de büyük bir hızla çöküşe geçti. Kinder’in sponsorluğu çekmesi ve Bologna’nın Ginobili, Jaric gibi oyuncularını NBA’e feda etmesi, ertesi sezon gelen kötü sonuçlarla beraber Messina’nın da sonu olmuştur. O günden sonra Messina kariyerinde hep zirvede kalsa da Bologna küme düşmüş 2009 Eurochallenge zaferine kadar varlık gösterememiştir.

Messina’nın doğuşu, Danilovic’in takım efsanesi haline gelmesi, Ginobili’nin basketbol karakterini oturtması, başarıları, çekişmeleri ve hayal kırıklıklarıyla Bologna(97-02) hala Avrupa basketbolunun en çok özlenen dönemlerindendir. Bugün hala Messina tekrar gelse de yine o tadı damağımızda kalan basketbolu oynatsa diye bekleyen Bologna taraftarlarının çoğunlukta olduğuna eminim.

 

 

Günümüze gelecek olursa Messina şuanda Spurs’te Popovich’in yardımcılığını yapmakta. Bu yaz Amerika Milli Takımı’nın başına geçecek Popovich’in ardından koltuğun en önemli adayı olarak, uzun yıllar takım çalıştırmayıp orada adeta staj yapan Messina gösteriliyor. Popovich’e benzer karakterde basketbol oynatan Messina için Ginobili’nin de yakın zamanda ona yardımcı olarak katılmasıyla birlikte Bologna günlerini yaklaşık 20 yıl sonra tekrar yaşayacak olmak hem ona hem de izleyicilere büyük heyecan yaratacaktır. Spurs’ün yıllardır devam eden ve makine gibi işleyen düzenini devam ettirebilecek tek isim bence Ettore Messina. Eski güzel günlere dönmenin vakti geldi de geçiyor bile..

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir: