Tecrit | Wilson Chandler

Orçun Dinç

Benim için üçüncü gün. Perşembe.

Gözlerimi açar açmaz yazmak istedim. Sabahlarım böyle geçiyor. Laptopum yanımda değildi, bu yüzden arabaya inip bilgisayarımı aldım. Odama çıkarken resepsiyondan Whole Foods siparişimi de aldım. Daireme gittiğimde apartmanı yöneten şirketten bir telefon aldım: “Haberleri okuduk ve Brooklyn Nets’den dört oyuncunun koronavirüse yakalandığını öğrendik. Mümkünse lobiye gelmeyin.” Lobiye uğramadan nasıl binadan çıkacağım?

İki gün önce kendimi karantinaya aldım. New York’daki dairemde kalmaya karar verdim. Michigan’a dönmeyi düşünüyordum ama burada kalmam ailem için en iyisi olur diye düşündüm. Buna değmezdi, neyle gideceğim, virüs kapma riski, sonrasında büyükannemi hasta etme ihtimalim. Yaşlı ve bağışıklık sistemi güçlü olmayan insanlar bu virüsten en çok etkilenenler olduğu için korkuyordum.

Bunun off-season gibi hissettirdiğini söylesek tam doğru olmaz. Garip çünkü… sanki off-season gibi, bir şey yapmadığımız sürece de öyle olacak. Ama mental olarak? Off-season değil çünkü virüsle ilgili bir sürü şey var.

Soledad Kardeş: George Jackson’ın Hapis Mektupları kitabını okuyorum. George Jackson küçükken Chicago’dan Kaliforniya’ya taşınırken ufak suçluymuş. Silahlı soygundan içerdeyken kendini tanımış, genellikle politika ve dünya hakkında kendisini eğitmiş. Hapishanede bir aktivist haline gelmiş ve nihayetinde San Quentin’de kaçmaya çalışırken gardiyanlar tarafından öldürülmüş.

Bu sıralar tutuklu insanları çok düşünüyorum. Büyürken, babam, farklı aile üyelerim ve hapse girmişti. Bu yüzden oradaki koşulları duyuyodum. Virüsten hemen önce, Alabama’da mahkumların sadece koşullardan ötürü öldüğünü duymuştum. Belki bir ay olmuştur. Yani bu açıdan bakınca, sokaklarda olup test alamayan insanları düşünürsek; bu ikinci, üçüncü, dördüncü sınıf insan muamelesi gören ve haklarının çoğuna sahip olmayan tutuklular ne yapacak? Bu insanları düşündükçe endişeleniyorum çünkü doğru veya yanlış, onlar hala insan.

Mike Stobe/Getty Images

Arkadaşlarımla gruplarda konuşuyorum. Koronavirüsle, kapatılan restoran ve tamamen karantinaya alınması muhtemel gibi konular konuşulan farklı farklı gruplar var. Yeni Jay Electronica gibi rastgele şeyler hakkında konuştuğumuz gruplar var. Dürüst olmak gerekirse beğendim. Büyük bir Jay-Z hayranıyım, birçok insan gibi, Jay Electronica’ya da hayran kaldım. Ben de diğerleri gibiyim, şarkı çıkarmasını bekliyorum. Bence şu sıralar çıkan şarkılardan farklı, bu yüzden ferahlatıcı. Çıktığından beri dinliyorum.

Uzun zamandır ilk defa derin düşüncelere daldım. Bu sabah, lobi olayından sonra oturdum ve düşündüm. Neye inanırsanız, hangi dini görüşe sahip olursanız olun, bence insanlar böyle şeylerin üzerine gitmeli.

Sanatla yeniden bağlanıyorum. Elliot Perry denen eski oyuncuyla iyi anlaşıyorum. Bir süre önce emekli oldu ve şu an Memphis Grizzlies’te ufak bir pay sahibi. Sanatla ilgili güzel telefon konuşmalarımız oluyor. Büyük bir sanat koleksiyoncusu ve ben de son birkaç yıldız bu dünyanın derinliklerine iniyorum. Bu yüzden onunla sanat zevki hakkındaki görüşleri için konuşuyorum. NBA’de daha önce oynamış ve şu an takım sahibi olarak NBA’de bulunan, böylesine görüşlerini benle paylaşan biri olması rahatlatıcı.

11 yaşındaki kızım beni Fortniteta rezil etmeye devam ediyor. Oyunu kızım ve onun küçük kuzeniyle oynuyorum. Basketbol oyuncusuyum, doğal olarak biraz mücadeleci ruhum var. Oyunda vuruldum ve onların beni canlandırmasına ihtiyacım var. İkisi de “Ben her şeyi topluyorum!” kafasındayken ben “Lütfen biri beni canlandırabilir mi?” diyorum ve kulaklıkta onlarla birlikte gülüyorum. Küçük çocuk şakaları çok basit. Sanki her şey onları güldürüyormuş gibi, bu da kesinlikle kalbimi mutlu ediyor.

Ben iyiyim. Ailem de iyi. Umarım siz de iyisinizdir. Oyuncular olaraki Blake Griffin, Zion veya Kevin Love gibi salon çalışanlarına bağış yapma sözü verenleri kesinlikle takdire şayan görüyoruz. Tabii ki sosyal medyada “Bu oyuncu daha fazlasını yapmalıydı.” veya “Oyuncular değil takım sahipleri yapmalı çünkü onların milyonları var.” diyen insanlar görebilirsiniz. Bence herkes katılmalı, finansal olmak zorunda bile değil. Finansal da olabilir ama para problemse, kendini sterilize ederek de rol oynayabilirsin.

Wilson Chandler.

Bunlar da ilginizi çekebilir: