Ya her şey yolunda gitseydi ?

Osman Mert Tosun

oden-greg-03182015-us-news-getty-ftr_g8oc193zrgxq1umpl3gn3qmiz

” Böyle adamlar 10 yılda bir gelir. ” Steve Kerr’den Greg Oden’e.

 

 

NBA’de daha hiç maç oynamadan adından çokça söz ettirmiş bir adam Greg Oden. 2007 draftında Kevin Durant’in önünden birinci sırada seçildiği için de daha Portland ile parkelere çıkmadan gündemin en üst sıralarına oturması da sıkça söz ettirmesinin sebebi sayılabilir fakat yanlış anlaşılmasın bu tarihteki diğer örnekler gibi (Charles Barkley ve Michael Jordan’ın önünden seçilen Sam Bowie ve Wade, Carmelo, Bosh üçlüsünün önünden seçilen Darko Milicic) kötü bir seçim değildi. Çok büyük bir talihsizlikti.

 

Geleceğin Shaq’ı olarak gösteriliyordu Oden. Fiziği ve pota altındaki atletizmi de buna işaret ediyordu. Bir açıklamasında “Mağlubiyete dayanamam bu yüzden hep çok çalışırım. ” demişti. Kısaca bir yıldızda arayabileceğimiz birçok özelliği bünyesinde barındırıyordu. Fakat yazgı beklentilerin olduğu yoldan sapınca hayal kırıklıklarını da beraberinde getirir. Yeteneğin, hırsın, çalışmanın yanında bir de az da olsa şansa ihtiyacı vardır insanın, sporcunun. Heredot’un dediği gibi “Şans insanlara hakim olur, insanlar şansa değil. Peki ne oldu da zamanında ligi domine etmesi beklenen bu adam şuan ortalarda yok ?

 

2007 senesinde 1.sıradan draft oluşu sadece Portland’ı değil tüm basketbol takipçilerini heyecanlandırmıştı fakat bu heyecan kısa sürdü. Greg Oden 14 Eylül 2007’de sağ dizinden geçirdiği mikrofatktür ameliyatı ile daha sezona başlamadan 2007-2008 sezonunu kapamıştı. Kimilerine göre Portland şanssızlığı olarak görülüyordu bu. Geri döndüğü gün de dahi ondan çok şey bekleniyordu. O da bundan emindi ve kaçırdığı 1 senenin ardından 2008-2009 sezonunda oynayabileceği açıklandı. Hikaye böylece başa sarılmıştı. Bu süre zarfında da fazlasıyla kilo almıştı.

 

shaq-oden
Los Angeles Lakers karşısında çıkacaktı ilk maçına ama talih onun yanında değildi. NBA’deki ilk maçında tekrar sakatlanmıştı.2 hafta daha parkelerden uzak kalacağı açıklandı. Parkelere tekrar döndüğünde NBA kariyerindeki ilk sayılarını Miami Heat’e atacaktı ama üzerinden fazla geçmeden sakatlıklarla dolu kariyerine bir sakatlık daha ekleyecek ve 3 hafta daha parkelerden uzak kalacaktı.

 

Fazla kiloları ve sakatlığı ortadaydı ama nedense beklentisi olan ve onu konuşan insanlar hala vardı. Portland taraftarları başta olmak üzere ondan çok şey bekleyen çoğu kişi Greg Oden’ın iyi bir kariyere sahip olacağına inanıyordu.

 

Olmadı.

 

greg oden injury ile ilgili görsel sonucu

 

Yalnızca 82 maç forma giyebildiği 7 senelik NBA macerasında hep sakatlıklarla boğuştu ve işleri yoluna koyamadı. Sakatlığı yüzünden lige de daha fazla tutunamadı.

 

 

Onu ekranlarda en son gördüğümde Miami Heat’deydi ve  Michael Beasley ile oyuna giriyordu. Son periyodun son saniyeleriydi. O günden sonra da ne gördüm ne de duydum. Ta ki şuan ne yaptığını merak edip bu yazıyı yazmaya karar verene kadar.

En son Çin’in  Jiangsu Dragons takımında forma giymiş fakat şimdilerde ne yaptığı muamma. Onun 2015-2016 sezonunda Dragons formasını terletirkenki performansını izlediğinizde birçok şey geçecek belki aklınızdan. Beklentiler, hayal kırıklıkları, hayallerini süsleyen yüzükler ve daha niceleri. Fakat yaşananlar…

 

Bunlar da ilginizi çekebilir: